BAR NEDİR ?

Standard

BAR NEDİR ?

Bar, bizi ilgilendiren yönüyle önü bir tezgahla çevrili, çeşitli içkilerin satıldığı, hazırlandığı ve servis edildiği bir bölümdür, yerdir.
Barların tipi ve mimari şekli müesseselerin iş kapasitene, isteğine planına ve arzusuna bağlıdır. Ama değişmeyen ve yerine getirilmesi gereken bazı kurallar vardır ki bunların planlamada düşünülmesi şarttır.

Bunları şöyle sıralayabiliriz:

Barların önündeki tezgahın 105 – 110 cm. yüksekliğinde ve 55 – 60 cm. genişliğinde olması en ideal ölçülerdir. Ön tezgahın iç kısmında bu tezgaha ilave fakat bu tezgahtan 30 – 35 cm. daha alçak bir çalışma tezgahıda olmalıdır. Bu çalışma tezgahı barmenin içkilerini hazırladığı ve hazırlıklarını el altında bulundurduğu yerdir.Burada sıklıkla kullandığı içki şişelerini bulundurur. Barmenin arkasını dönerek içki hazırlaması misafirlere karşı hoş olmaz.

Ön tezgahın iç kısmında daha alçak seviyedeki çalışma tezgahının alt kısımları boş şişe ve çeşitli kasalar konacak şekilde yapılmalıdır. Bardak yıkama yeri eğer barın içinde ise, çalışma tezgahının seviyesinde ve yine bu tezgahın uygun bir yerinde olmalı. Paslanmaz çelikten çift evyeli , musluğu sağa , sola dönebilen tipte olmalıdır. Barda devamlı olarak sıcak su bulunmalıdır.

Arka bankonun yani içki ve bardak raflarının alt kısımları yedek içki ve meşrubatların stoku için bölmeli ve raflı olmalıdır. Her barda üstü tezgah olarak kullanılan 70 cm. lik soğutucu dolaplar bulunmalıdır. Barın yanında veya yakınında soğuk oda deposu bulunmalıdır. Barın yakınında fazla stoku koyabilecek bir oda , depo bulunmalıdır.

Arka rafların ayarlanabilir olması gerekmektedir her boyda içki şişelerinin raflara sığması için. Rafların şık ve gösterişli olması önemlidir burada ücretli içkilerinde sergileneceğini unutmamak gerekir.
Buz , bir barın ön önemli ihtiyaçlarından biridir.İhtiyaca göre büyük boy veya küçük boy buz makinesi bulunmalıdır.
Barın desk kısmı leke göstermeyen ve kolay temizlenebilen bir cins malzemeyle kaplanmalı ve ne çok kaygan nede çok yumuşak olmalı. Bardaklar parmak ucuyla itildiği zaman devrilmeden istenilen yöne oynamalı.

Barın tabanının sert şeyler yerine, kolay temizlenir ve ses çıkarmayan marley tipi malzemelerle kaplı olması gerekir. Barmen ne kadar dikkatli olsa da bir şeyler düşebilir. Barın zemin kısmına uygun açılarda ve uygun yerlere yıkama temizlik için giderler yapılmalıdır. Tezgahın iç kısımlarında uygun noktalara prizler konulmalıdır.

Bar tezgahının dış kısmında müşterilerin gerektiğinde oturabileceği yüksek bar sandalyeleri olmalı, ama barın önünü kapatmayacak şekilde uygun yerlere konulmalıdır.
Bu yukarıya sıraladığımız şeyler akla ilk gelen gereksinimlerdir. Barın özelliğine göre daha da çoğaltılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir