BARİSTA

Standard

Barista kimlere denir?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz mesleklerden biri de baristalık. Özellikle üçüncü dalga kahvecilerin çoğalması bu mesleği bilinir hale getirdi. Peki, sürekli duyduğumuz barista nedir? Barista kimlere denir? Nasıl barista olunur? Barista görev tanımı nedir?

Barista nedir? Barista kimlere denir?

Barista nedir?

Barista; espresso, kahve yapan, sunan ve bilen kişiye denir. Barista kelimesi İtalyancadan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya’da erkek baristalara baristikadın baristalara bariste denmektedir.

Kahve çekirdeğinden anlamalı, kahve makinelerini kullanma, sorunları düzeltebilme, kahve makinelerinin günlük temizlik ve bakımlarını gerçekleştirme baristaların görevleri arasındadır.

Nasıl barista olunur?

Barista olmak isteyenler gün geçtikçe artıyor. Özellikle kahve severlerin merak ettiği bir diğer konu da “Barista nasıl olunur?” sorusu. Barista olmak için çeşitli kurslar ve atölyeler bulunuyor ancak en iyi öğrenmek işin mutfağında pişmektir. Eğitimin yanında baristalık yaparak da eğitimi pekiştirmelisiniz.

Barista Görev Tanımı

Barista Görev Tanımı Barista Görev Tanımı; baristaların görevi , sorumluluğu ve yetkilerinin tariflendiği dokümanlara verilen isimdir.  Baristalar, kahve servisi yapılan cafe ve benzeri mekanlarda kahveyi hazırlayan ve sunan kişilerdir. Barista günlük her türlü kahve çeşidini ve Türk kahvesi de dahil yapabilen kişidir. Ayrıca da dünyaca ünlü bitki çaylarının da sunumunu yapar. Yapacağı çeşitli kahvelerdeki en önemli ana unsur espressodur. Espresso üzerine katılan farklı aromalarla kahve çeşitlerini ortaya çıkarır. Barista Görev Tanımı. Bir barista günlük olarak mocha, latte, capicıno, italiano, americano, ristretto, latte art sanatını kahvenin üstüne uygulayarak bütün soğuk ve sıcak kahve çeşitlerini servise hazır hale getirir. Barista cafenin kriterlerine uygun doğru kahveyi yapmakla yükümlüdür. Kısacası kahvenin kavrulmasından  tüm aşamalara varana kadar barista karar verir. Son yıllarda gelişen kahve kültürünün etkisi ile işletmelerin barista ihtiyacı da gün geçtikçe artmaktadır. İşlerinde iyi olmak isteyen baristalar; kahve çekirdeğinden, kahve makinesinin kullanımına kadar pek çok alanda uzmanlaşmalı ve kendini sürekli geliştirmelidir. Barista Görev Tanımı. Barista iş ilanları için başvuru yapacak adayların, espresso, americano, latte ve Türk kahvesi gibi günlük olarak tüketilen bütün kahve çeşitlerinin yapımında ve sunumunda bilgi sahibi olmaları gerekir. Bunun yanı sıra ufak tefek arızaları çözmeyi bilmeli, kahve makinesinin günlük temizliğini ve bakımını rutin olarak yapabilmelidir. Eğlenceli ve dinamik çalışma koşullarına kolay uyum sağlayabilecek kişiler olmalıdır. Bu meslekte, zaman zaman mesleki eğitimler de olmaktadır. Baristalar, müşterinin beklentisini anlayıp buna göre sunum stratejisi uygulayarak satışları arttırmalıdır.

Kahve Art

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir