BARMEN

Standard

Barmen 

Barmen, müşteriyle yüz yüze gelen bir personeldir. Dolayısıyla müşteriye vericeği ilk intiba ve izlenim çok önemlidir. Herşeyden önce barmen, üniformalı, temiz giyimli ve güler yüzlüdür. Müşterisini selamlaması ve isteklerini sorgulamas; sakin, olgun tavırlı ve kısa olmalı.

Asık suratlı bir barmen ne kadar çalışkan olursa olsun, ne kadar bilgili olursa olsun başarılı bir barmen sayılmaz. Bir barmen müşterisine iki şey satar. İlk önce güler yüz, sonrada içki. Şımarık, yılışık ve bilgiç geçinen bir barmenin de uygun bir tip olmadığı bilinmelidir.

Bir barmen müşterisiyle ne çok derin bir konuşmaya dalmalı ne de müşterisini ihmal etmelidir. Çünkü barmenin hiçbir zaman dikkatini dağıtmaması gerekir.

Barın bulundurduğu içkiler, uluslararası ve popüler kokteyller hakkında ezbere bilgisi olmalıdır. Ama aklından çıkarmaması gereken bir şey varsa müşterisinin istediği bir kokteylin bilinmemesi halinde çekinmeden müşterisine uygun bir dille kokteylin reçetesini sormaktır. Bir barmen her zaman sorarak müşterisinden de birşeyler öğrenebilir. Kısaca, barmen öğrenmeye meraklı, bilgili, sakin tavırlı ve saygılı bir personeldir.

Batı dünyasında barmenler, barmenlik mesleğini üst seviyede temsik etmek ve saygın kılmak için birçok memlekette barmenler odası veya derneği adı altında örgütlenmişlerdir. Bu meslek kuruluşlarının gayesi üyelerine çeşitli konularda yardımcı olmak, eğitici ve tanıtıcı faliyetlerde bulunmaktır. Bu derneklerin siyasal veya sendikal faaliyetleri yoktur. Gene bu dernekler, uluslararası alanda bilgi alışverişi ve yardımlaşma gayesiyle bir araya gelip 1951` de Uluslararası Barmenler Birliği`ni kurmuşlardır: ¨The International Bartender`s Association¨ bu birliğin gayesi, üye odalar arasında dayanışmayı sağlamak, bilgi alışverişinde bulunmak, mesleği uluslararası alanda tek bir sesle temsil etmek, kokteylleri belirli bir düzeyde standardize etmek, üyeler ve üye odalar arasında kokteyl yarışmaları ve organizasyonları düzenlemektir. 

Ülkemizde de son yıllarda mesleki birlik ve dayanışma fikrinin giderek önem kazandığı görülmektedir. Ülkemizde bu alanda dünya çapında bu mesleğe gönül verenleri temsil etmek ve bir çatı altında toplamak amacı ile Türkiye Barmenler Derneği kurulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir