İçki Markaları

Standard

Angostura Bitters

Şişesinde beyaz etiketiyle dünyanın en çok kullanılan bitter likörü Angostura Bitters. Sek olarak içilmediği ve sadece kokteyllere 3-5 damla katıldığı için küçük kendine has şişelerinde satılıyor.

Angostura bitters`in yaratıcısı Alman bir doktor olan Dr. Johann Siegert. Ailesiyle 1820 yılında Almanya`dan Venezuela`ya göçen ve Simon Bolivar`ın orduda baş doktor olarak çalışan Siegert, mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için bir çok baharat ve alkolü birleştirerek 1824 yılında Dr.Siegert`s Aromatic Bitter`s içeceğini yaratıyor.

1860 lı yıllarda Siegert`in üç oğlu bu likörü önce ilaç sonra kokteyl tatlandırıcısı olarak Avrupa ve Amerika`ya pazarlıyorlar. Rivayet o ki bir kardeş şişeyi, diğer kardeşte etiketi tasarlıyor. Aralarındaki bir anlaşmazlık yüzünden etiket şişesinden büyük kalıyor ancak bir yarışmada jüri üyelerinden birisi işte göze çarpan etiket diye iltifat edince etiket böyle bırakılıyor.

Angostura Bitters, 1800`lerin ortasında cin çılgınlığı yaşan İngiltereye ulaşıyor ve cine damlatıldığında pembe bir renk veriyor ve bu nedenle kokteyl “Pink Gin” doğuyor.Günümüzde pink cin bu kokteyl popürlerliğini ve adını kaybetti şimdilerde kırmızı meyvelerle yapılan pembe cinlere “Pink Gin” adı veriliyor.

1900`lü yıllarda kokteyl kültürü Amerika`dan Avrupa`ya da yayılıyor ve Amerikan Bar`larıyla ünlü oteller Savoy Hotel (Londra) ve Ritz Hotel (Paris) Angostura bitters ile tatlandırılmış viski kokteyllerini Old Fashioned ve Manhattan`ı misafirlerine sunarak bu kokteyllerinde popülerliğini arttırıyorlar.

House of Angostura damıtım evi Trinidad, Port of Spain şehrinde faliyette ve sadece bitters değil rom da üretiyorlar. Bittersin formülünü ise sadece bu damıtım evinde çalışan 5 kişi biliyor ve çok iyi saklanan bir endüstri sırrıdır.

Absint

Distile içki tarihinin en ilginç hikayelerinden biri de uzunca süre yasaklanan ve bu yasağında etkisiyle efsane statüsüne erişen absinte ait. İlk absintin Fransa`da mı, İsviçre`de mi çıktığı hala tartışılıyor ama İsviçre sınırları içinde kalan Val de Travers`te yaratıldığı düşünülüyor.

Van Gogh ve Picasso gibi ünlü isimlerin de bolca tükettiği absint, uzun yıllar sanatı ve yaratıcılığı tetikleyen bir içki olarak görülmüş. Avrupada popülerleştiği yıllarda akşamüstü 5 gibi içildiği için bugün kullandığımız “Happy Hour” kelimesine benzer biçimde “The Grren Hour” (Yeşil saat) ismi kullanılmış.

Absint içenlerin halisülasyon görmesi, kusma gibi nörolojik bulgular göstermesinin sebebi pelin otunun zehirli olmasına bağlanmış ve absint önce Avrupa sonrada Amerikada yasaklanmış. Absintin içinde bulunan pelin otu içerdiği “thujon” molekülü nedeniyle beyni uyarıcı ve psikopatif etkileri olduğu düşünülsede o yıllardan kalma absintlerin kimyasal analizlerinde thujon miktarının çok az olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle yan etkilerin thujondan değil çok miktarda alkol tüketimine ve alkol zehirlenmesine bağlı olduğu düşünülüyor. 90`lı yıllardan itibaren hem Avrupada`da, 2007 den beride Amerika`da pek çok farklı absint markası üretiliyor ve tüketiliyor.

Absint giderek daha fazla örneğini gördüğümüz, büyük markalarında ilgi gösterdiği bir içki. 2019 yılında dünya içki devlerinden William Grant and Sons`ın cin markası olarak tanıdığımız Hendrick`s marka portfolyosuna birde absint ekledi ve “HENDRİCK`S ABSİNT” i çıkardı. Gleneksel absint bitkileri olan pelin otu ve yıldız anasonun yanı sıra Hendricks cinde kulanılan salatalık ve gülünde formüle eklendiği bir içki olarak kokteyl dünyasına yeni bir baz sunulmuş oldu.

Amarula 

Distell firmasının ünlü lükörü Amarula, sarhoş fillerin videolarıyla sosyal medyanın da favori içkilerinden. Güney Amerikada yetişen ve Fil ağacı olarakta bilinen marula agacı özü ve krema kullanlarak hazırlanan bu likörde kakao, vanilya, fındıksı notalarıyla birsürü kokteyle çok yakışıyor. Etiketinde de fillere yer veren marka, nesli tükenmeye yüz tutmuş bu harika hayvanları korumak içinde çalışmalar yapıyor.

Fillerin marula ağacının meyvelerini çok sevdikleri ve buldukça yedikleri biliniyor ancak internette gördüğümüz sarhoş fil videoları çok gerçekçi değil zira bir filin sarhoş olabilmesi için tonlarca fermante olmuş marula yemesi gerekiyor ve buda pek mümkün değil.

Kahlua

1936`da yaratılan Kahlua, Meksika Veracruz`da üretilen rom bazlı bir kahve likörüdür. %100 Arabica kahve çekirdeklerinin romla buluştuğu Kahlua, uzun yıllardır hem kokteyllerde hemde sek olarak severek tüketiliyor. Espresso Martini, White Russian ve Black Russian gibi kokteylleri yapabilmek için gereken kahlua, tatlı bir kahve içer hissi verdiği için cheesecake tatlıların yapımında veya dondurma sosu olarakta kullanılabiliyor. İçinde kahve olduğu için 10 cl Kahluada 10 mg kafein bulunuyor. Kahlua %20 alkol düzeyinde bir likör.

Chambord

Brown-Forman firmasının orman meyveleri likörü olan Chambord da kokteyl dünyasında vazgeçilmez lezzetlerden biri. 17. yüzyıldan beri Fransanın Loire Vadisindeki bir şatoda XO konyaklara siyah ahududu, böğütlen, frenk üzümü, Madagaskar vanilyası ve Fas limon kabuklarının infizyonu yoluyla üretiliyor. Tamamen taze meyve kullanılarak üretilen likörlerden. Herhangi bir renklendirici içermiyor ve rengini meyvelerden alıyor.

Drambue

Dünyanın en ünlü viski likörü, İrlanda viskileriyle üretilen Baileys olabilir ama “viski likörü” dendiğinde pek çok viski severin aklına il gelen likör, eski klasiklerden Drambue.

Bugün formülünü sadece üç kişi biliyor, baharat ve bitkilerin yanı sıra İskoçyanın milli bitkisi olan süpürge otu (heather) balı da içeriyor ve alkol bazı olarak İskoç viskisi kullanılıyor. 1975 den beri bilinen çok eski bir likör olmasına rağmen Drambue, patentini 1893 te alıyor. Prens Charles Edward Statuad 1746 yılında Culloden savaşında yenilgiye uğrayınca bugün Tlisker damıtımevine de ev sahipliği yapan Skye adasına sığınıyor. Prensin çok sevdiği bu likörün fprmülünü, o dönemde kendisine yardımcı olan MacKinnon klanının lideri John MacKinnon a vermesiyle Ske adasında keyifle içilen bir likör haline geliyor ve buradan tüm İskoçya ve İngiltereye yayılıyor.

İskoç Galcesinden gelen ve günümüzde de kullanılan “dram” kelimesi bir tek içkiyi tarif ediyor. Yine Galce “An Dram Buidheach” tatmin edici içki anlamına geliyor. Drambue kelimesinin de burada türediği düşünülüyor.

Campari

1860 yılında üretilmeye başlayan bir bitter İtalyan likörü olan Campari`nin formülü de tabiki gizli ancak amber kabuğu gibi bitkilerin kullanıldığını biliyoruz. 2006 yılına kadar Campariye rengini vermek için Peru`ya has bir böcek olan karmin böceğinden elde edilen “kramin kırmızısı” adlı bir gıda boyası kullanılıyordu. (Bu boya birçok gıda ve rujda hala kullanılıyor).

Sheridan`s

İlginç alkol şişesi tasarımlarından biri, hiç tartışmasız çift taraflı şişede sunulan bir likör olan Sheridan`s. 1994 de piyasaya çıkan Sheridan`s bir tarafı siyah, diğer tarafı beyaz bir likörden oluşuyor. Siyah likör İrlanda viskisi ve kahve ile üretilmiş. Beyaz likörde vanilya ve sütlü beyaz çikolata aromalı. Kadehe aynı anda döktüğünüzde bile siyah likör altta, beyaz likör üste kalacak şekilde katmanlı, İrish creami hatırlatan bir sunumu var. Daha talı bir alternatif olarak sadece beyaz kısmıda içilebiliyor.

Fernet – Branca

1845`te Milanoda yaratılan ve kınakına, ışgın, papatya, zambak, safran, tarçın, mür reçinesi gibi 27 farklı bitki ve baharatların kullanıldığı Fernet-Branca, diğer pek çok acı likör gibi ilk olarak hazımsızlık, adet sancısı, iştah eksikliği, mide ağrısı gibi hastalıkları tedavi etmek için üretilmiş bir içki. Dünya safranının %75 inin Fernet-Branca üretiminde kullanıldığı söyleniyor fakat bu rakam çok büyük ve gerçeklik payı araştırılmalı ve tartışılmalı.

Chartreuse

chartreuse, tarihin derinliklerinden kopup gelen ve günümüze kadar uzanan bir Fransız bitter likörü. Fransanın Grenoble bölgesindeki Grande Chartreuse manastırında likör üreten rahiplerle başlıyor Chartreuse`un hikayesi. İlk çıkışı elbette kokteyl yapalım diye değil. 1605 yılında “yaşam iksiri” olduğu düşünülen eski simya formülünden doğuyor. Bu formül uzun yıllar ilaç niyetine içiliyor. 1764 te rahipler, formülü biraz değiştirerek bugün bildiğimiz Chartreuse,ü üretiyorlar.

Üzümden üretilen distile alkolün içine yaklaşık 130 adet baharat, bitki, çiçek ekliyorlar ve 8 saatlik bir infüzyondan sonra şişeliyorlar.

Hala manastıra yakın bir damıtım evinde üretilen Charteuse`ün formülü sadece 2 rahip biliyor. Chartreuse en asil likörlerden biri sarı ve yeşil de dahil olmak üzere farklı formüllerde bulunuyor. 2005 de yaratılan ve sınırlı üretim bir şişe olan Chartreuse 1605 Liqueur d`Elixir, orjinal formül anısına çıkan özel bir şişe.

Mazetti Alta Villa Grappa

Flippo Mazetti Montemagno kentinde ilk grappa damıtımevini kurduğu zaman, yıl 1846 yı gösteriyordu. O yıllarda grappa, şarap yapımında arta kalanların bir değerlendirme yoluydu. Oysa Flippo ve oğlu Luigi, bu malzemenin iyi bir “eau-de-vie” ye dönüştürülmek yerine heba olduğunu düşünüyordu. 1900`lere gelindiğinde Piemonte`nin usta damıtımcılarının izinden giderek kaliteli grappalar yapmaya başlar. Üçüncü kuşaktan Felice Mazetti ve oğlu Franco ise Mazetti`yi dünya çapında ödüllü bir grappa üreticisi haline getirirler. Bugün ise Piemonte üzümleriyle yapılan tek üzüm grappaları dünyaya gururla sunuyorlar.

Gekkeikan Sake

Gekkeikan bir tür prinç şarabı olan sakenin 1637`de Kyoto yakınlarında kurulan en eski üreticisi. Japon İmparatorluk sarayının da sake tedarikçisi olan Gekkeikan, bazı üreticiler gibi kükürt ve gluten kullanmadan, sadece prinç, maya ve sudan fermantasyon yoluyla üretiliyor. Üretimin bir bölümü ABD`de yapılan ve Kalifornia`da şişelenen Gekkeikan, 60`ın üzerinede ülkeye ihraç ediliyor. Gekkeikan, bir Japon geleneği olan erik şarabıda üretiyor.

Cointreau

1849`dan beri zevkle tüketilen Cointreau, şeker pancarı alkolüne portakal kabukları yatırılarak üretiliyor. İçinde arama verici başka baharatlarda var tabiki ancak şirket gizli tutuyor ve açıklamıyor. %40 gibi aslında bir likör için yüksel bir alkol oranıyla sunuluyor. Şeker miktarı ekşiyi çok iyi dengelediği için tekilaya eklenerek yapılan Margarita, Viski ile Lynchburg ve votka ile birleştiğinde Cosmopolitan gibi kokteyllerinde öenmli içkisi.

Malibu 

Hindistan cevizi aromasıyla gençliğin vazgeçilmez likörlerinden olan Malibu baz içki olarak şekerkamışından elde edilen Karayip romu kullanılıyor ve alkole hindistan cevizi esansı ekleniyor. Elma, passion fruit, ananas, karpuz gibi farklı aromalarada sahip olan Malibu, Baileys markasından sonra Dünyanın en çok satan 2. likörü. %21 alkol oranıyla şişeleniyor.

Metaxa

Metaxa,  Yunanistanın bu ünlü brendisi, 1888 yılında Spyros Metaxa tarafından yaratılıyor. Şarap, damıtılarak brendi haline getiriliyor ancak içine Samos ve Lemnos tan Muskat şarapları, gül ve diğer bitkisel ürünlerin yanı sıra şeker ekleniyor. Şeker miktarı az olduğu için likör sınıfına girmiyor 5 – 7 – 12 yıldız ve sınırlı üretim serileri bulunuyor. Yıldız arttıkça daha dolgun ve zengin bir gövde kazanıyor.

Metaxa, oda ısısında dijestif olarak sek tüketilebilir veya yazın bol buzla koktelleride yapılabilir.

Calvados 

Konyak ve Armanyak tan sonra Fransanın en ünlü brendisidir ve elmadan üretilir. Fransanın Pay D` Auge bölgesinde yetişen 200 e yakın elma türü kullannılıyor. Elma suyu çıkarılıyor. Konyak gibi alembik tarzı küçük pot still imbiklerde iki kez damıtılıyor ve en az iki yıl meşe fıçılarda olgunlaştırılıyor.

Bacardi

1862 de Güney Amerikanın Santiago de Cuba şehrinde üretimine başlanan Bacardi romun kurucusu, 1830 yılında ailesiyle İspanyadan Kübaya göçen Don Facundo Bacardi Masso. Don Facunda, konyak ve distilasyon yöntemlerine hakim olduğu için Kübaya geldiğinde benzer bir teknikle iki kez damıtarak rom üretiyor ve daha sonra kendi bulduğu yöntemle Beyaz Amerikan Meşesi fıçılarda romu olgunlaştırıyor. Romları fıçıda olgunlaştırma geleneğini ilk başlatan kişi.

Markanın logosundaki yarasa, damıtımevinde yaşayan bir meyve yarasası sürüsünden esinlenmiş. Don Facunda ve ailesi bu yarasa sürüsünün kendilerine şans getirdiğini düşündükleri için bu hayvanı markalarına logo olarak seçmişler. O zamanlarda Bacardi almak isteyenler yarasa içkiden ver diye seslenirlermiş ve bu şekilde logo çok popüler olmuştur.

Bacardi 1936 da Porto Rico ve Meksika da üretim yapmaya başlıyor. Bu akıllıca bir hareket zira Küba devriminden sonra anavatanlarından ve Castro yönetiminden kaçmak zorunda kalan Bacardi ailesi, işlerini Porto Rico da sürdürüyor ve Küba ürünlerine ambargo koyan Amerikada rom satmaya devam edebiliyor. Bacardi nin kaçarken yanına almaya başardığı maya, hala kullanımda ve Bacardiye özel lezzetini veren en önemli unsurlardan biri kabul ediliyor.

Daha çıktığı ilk anda adını kokteyl kültürüne altın harflerle yazdıran Bacardi, Kübadan çıkan ilk global marka. 1910`da Amerika, İspanya gibi ülkelere ihraç edilmeye başlayınca, rom kültürü tüm dünyaya yayılıyor.

Jameson

Jameson, küresel İrlanda viskileri pazarının lideri ve bu liderliği daha uzun yıllar sürdüreceğe benziyor. Jameson markasınında ilginç bir hikayesi var. Markanın yaratıcısı ve kurucusu John Jameson, aslen İskoç bir avukat. 1768 de İskoçyanın en ünlü viski ailelerinden Haih ailesinin kızlarından biriyle evlenen John, İrlandaya yerleşiyor ve 1780 de Dublinde viski üretimine başlıyor. John Jamesonun oğlu Jon Jameson II ve torunu John Jameson III (hepsi babadan oğula John Jameson isimli) markayı devleştiriyor.

1988 yılında Pernot Ricard firması Irish Distillersı satın alıyor ve bugün Jameson dünyanın dört bir yanına bu firma tarafından pazarlanıyor.

Jameson, İrlandaya özgü pot still viskilerin tahıl visklerle harmanlanmasıyla üretiliyorve en az dört yıl olgunlaştırılması gerekiyor ve genelde yaş belirtilmeden şişeleniyor. Standart şişelerinin yanı sıra son yıllarda çıkardığı “bira fıçısında bitiş verilen” Caskmates Sout Edition ve Cask mates IPA Edition, özellikle Amerikada büyük ilgi gördü ve markanın büyümesine önemli bir katkı sağladı.

Chivas Regal

Chivasın hikayesi, İskoçyada bir çiftlikte büyüyen James ve John Chivas kardeşlerin 1801 de Aberdeene yerleşip bir dükkan açmasıyla başlar. İskoçyanın dört bir yanından gelen malt viskileri, Uzakdoğudan gelen baharatları ve diğer ürünleri sattıkları bu dükkan, aslında günümüzde “gurme dükkan” konseptinin de bir öncüsüdür. Sattıkları ürün ve viskilere büyük beğeni toplayan ve 1843 de Kraliçe Victoria tarafından Karliyet Nişanıyla ödüllerndirilen kardeşler, bugünkü Chivas imparatorluğunun temellerini daha o yıllarda atıyor. 25 yıllık tek malt viskilerden bir harman yaratarak 1909 yılında Amerika pazarına giriyorlar ve dünyanın ilk premium / lüks viskisi olan Chivas 25 çıkartıyorlar.

1938 de bugünde dünyanın en çok satan harman viskilerinden biri olan Chivas Regal 12 doğuyor. Türkiye dünyanın en çok Chivas Regal 12 içilen ülkesi. 1997 yılında çıkan bir klasik haline gelen Chivas 18, şeri fıçılarında olgunlaştırılan viskilerin ağırlıkta olduğu Chivas Extra, Grans Champagne bölgesinin konyak fıçılarında bitiş verilen Chivas 15 ve Japon meşesi fıçılarda sonlandırılan Chivas Mizunara, Markanın yeni ekspresyonları, 2020 yılında Chivas Extranın 13 yıllık bir seriside Chivas Extra 13 adıyla dünyada ve ülkemizde satışa sunuldu.

Singleton

Adında “Singleton” geçen üç damıtımevi bulunuyor ve üç farklı marka altında sunuluyor. Singleton of Dufftown Avrupa ve Türkiyeye, Singleton of Glenord Uzakdoğuya, Singleton of Glendullan da Amerika pazarına viski üretiyor. Singleton, özellikle Uzakdoğu pazarında çok güçlü bir marka.

Glen Ord, 11 milyon litre kapasiteyle üretim yapan dev bir damıtımevi. Glen ord`un en önemli özelliklerinden biri, Turbalı ve turbasız arpa üretimi yapan bu tesis, Glen Ord`un yanı sıra Diageo firmasına ait diğer önemli damıtımevleri olan Talisker, Caol Ila ve Lagavulin içinde arpa maltı üretiyor.

Jim Beam

Tam 116 milyon şişe satılan Jim Beam, dünyanın en çok satılan bourbonu. Jim Beamin şu andaki sahibi dünya içki devlerinden  Beam Suntory. 1740 ta Alman Boehm ailesi, mısır işine giriyor ve mısır ağırlıklı bir mayşe reçetesiyle ilk bourbonlardan olan Jim Beam Straigth Bourbonu üretiyorlar. Bu dönemde fazla Alman olan “Boehm” adını “Beam” e çeviriyorlar. ABD deki içki yasağı markayı çok etkiliyor ve viski üretimi duruyor. Ancak yasağın kalkması ve daha sonra dünya savaşının bitmesiyle Jim Beam eski gücüne kavuşmaya başlıyor. Jim in kızı Margaret, Frederick Booker Noe ile evleniyor ve oğulları Frederick Boooker II, başdamıtımcı olarak işin başına geçiyor. İkinci adıyla tanınan Booker Neo, butik Amerikan viskisi üretiminde ustalaşıyor ve bugünde süper premium Amerikan bourbon viskileri olan Baker`s, Basil Hayden`s, Knob Creek ve Booker`s markalarını yaratıyor.

J&B

Diageo firmasına ait J&B büyük başarı gösterdiği Amerika dışında Türkiye, İspanya, Fransa, Portekiz gibi Akdeniz ülkelerinde de çok satılan, hafif gövdeli bir harman viski. Kökeni 1749 yılına dayansa da 1831 de Alfred Brooks un firmayı satın alması ve Justerini & Brooks adını vermesiyle tanınmaya başlıyor. J&B harfleride bu isimlerin baş harflerinden geliyor. Uzun yıllar ülkemizde “jibi” diye söylensede gerçekte okunu ve söylenişi”ceyenbi” şeklinde. Ünlü Amerikan içki yasağından sonra 1930 larda yaratılan J&B Rare, yeşil şişesi ve sarı etiketiyle tanınması en kolay viskilerden birisi. Amerikada Trufman Capote gibi ünlü isimlerin bu markayı tercih etmesi de markanın bilinirliğine büyük katkıda bulunmuştur.

Passport

Seagram firması tarafından 1960`larda yaratılan ve 2002 yılında Pernod Ricard tarafından satın alınan Passport Scotch, formülünde yine Pernot Ricad`a ait olan malt viskileri bulunduruyor. Önceleri Strathisla ve Glen Keith`ten gelen viskileri içeren passport`un reçetesine daha sonra Allt-aBhainne ve Braevel da ekleniyor.

Glen Keith Damıtımevi tek malt şişelemeleri pek göremediğimiz, adı fazla duyulmayan bir damıtım evi ancak Passport ve 100 Pipers, uygun fiyatlı popüler harmanlar için yılda tam 6 milyon litre viski üretiyor.

Bell`s

Bell`s markası 1851 de topladığı tek malt viskileri harmanlayarak kendi adıyla satmaya başlayan Arthur Bell `e aittir. Artur Bell`in imzası günümüzde de şişeleri süslemeye devam eden ilginç ayrıntılar. “Afore ye go” Gitmeden önce” anlamına gelen bir slogan, hemen kalkma bir kadeh daha içelim gibi bir anlama geldiği için bizim insanımızada çok uygun bir slogan.

Bell`s markasının en güçlü ülkelerden biri olduğu İngiltere ve İskoçya. 1978 yılında Birleşik Krallık`ın en çok tüketilen harman viskisi ünvanını ele geçiren Bell`s, hala dünyadaki en çok satılan harman viskiler arasında ilk ondaki yerini koruyor.

Caol İla, Glenkinchie, İnchgower ve Dufftown gibi az bilinen ama hepside çok karekterisitk lezzetler sunan tek maltların kullanıldığı ve kalbinde Blair Athol bulunduran harman viski Bell`s Blended Scotch Whisky, tam anlamıyla bir klasik.

Bell, İngilizcede “çan” anlamına geldiği için markanın seramik çanlar şeklinde üretilmiş eski şişeleri koklleksiyonerlerin boşlarını bile topladığı özel şişelerdir.

Jack Daniel`s

1850 de doğan Jasper Newton “Jack” Daniel, 13 yaşında dünyanın en genç damıtımevi sahibi olmayı başarıyor. Tennessee`de Lynchburg kasabasında viski üreten jack, aynı kasabada iki bar işleten, herkesin at arabası kullandığı dönemde otomobil süren, Steinway marka piyanosunu çalmaktan hoşlanan, Petel Phillipe marka saat kullanan çok ilginç bir karakter, Jack Daniel`s markasının en ünlü şişesi olan No : 7 hikayesini kimse tam olarak bilmiyor; 7 sevgilisi vardı diyenler, 7 numaralı trenlerde taşınan Jack ler katıldığı yarışmada 7 numarada yarışması, 7 ödül alması vb. bir rivayet var ama gerçeği kesin ve net bilinmiyor.

Jack Daniel`s için %80 mısır + %12 arpa + %8 çavdar reçetesi kullanılıyor. Tahıl karışımı, Cave Springs den çekilen su, özel bir maya ve bir önceki fermantosyandan alınan örnekle sour mash yöntemiyle fermante edildikten sonra olgunlaşmaya gönderiliyor. Kömür filtrasyonu İskoç vsikilerinde ve diğer Kentucky bourbonlarında görmediğimiz ilginç bir işlem ve bu nedenle Jack Daniel`s bourbon değil Tennessee viskisi kategorisinde. 4 yıl olgunlaştıktan sonra Jack Daniels no:7, 4 yıldan sonra kömüreden iki kere filtrelenen viski Gentleman Jack ve 6 yıl olgunlaşıp tek bir fıçıdan şişelenen viskiler, Jack Daniel`s Single Barrel adıyla viski severlerle buluşuyor. Bunların yanı sıra Sinatra Select ve No:27 gibi premium şişelemeleride bulunuyor. Jack Honey ballı jack likörü ve Jack Green Apple Elmalı viski likörü gibi ürünleride var. Jack babbekü severler içinde içersinde %1 Jack bulunan JACK BBQ sos da yapıştır.

Dünyanın en çok satan Amerikan viskisi ünvanı uzun yıllar Jack`in elinde ve ülkemizde de pek çok gencin ilk viskisi olmayı başaran ikonik bir markadır.

Botanist Gin

İskoçyada üretilen bir başka yeni nesil cin de Botanist. Viski severlerin çok ilgisini çeken bir cin zira isli viskilerin başkenti konumundaki Islay adasında bulunan Bruichladdich damıtımevinde üretiliyor. “Islay Dry Gin” olarak adlandırılan Botanist`in en önemli özelliği sadece İslay adasında elle toplanan 21 botaniğin kullanıyor olması.

Bombay Sapphire

Cinin hindistandaki şaşalı günlerine gönderme yapan, Kraliçe Viktoria`nın portresi ve tacınıda gösteren etiketiyle dikkat çeken Bombay Sapphire adını “Bombay Yıldızı” plarak bilinen 182 karat (32gram) büyüklüğündeki dünyaca ünlü bir safir taştan alıyor. 1761 den beri buhar infizyonu kullanarak cin damıtan firma, ardıç meyvesinin yanı sıra 10 egzotik bitki kullanıyor. Kullanılan bitkilerin şişenin yan yüzlerinde`de “italyadan ardıç tohumu”, “ispanyadan badem ve limon kabuğu”, “fastan kişniş”, “çinden meyan kökü” gibi listeleniyor ama elbetteki tam formülü gizli. 1830 larda üretilmiş iki imbikleri var. Adları Tom ve Mary yakın zamanda iki imbik daha kurulmuş, o imbiklerin adıda Henry ve Victoria.

Başdamıtımcısı Dr. Anne Brock, cin üreticilerinin sektörel kuruluşu olan The Gin Guild`in başına geçen ilk kadın. Gin Guild`in yaklaşık 350 üyesi bulunuyor.

Hendrick`s

Viktoria dönemindeki eczane şişelerine benzeyen siyah şişesiyle dikkat çeken Hendrick`s diğer ünlü cin markaları ile karşılaştırıldığında henüz bebek. 2000 yılında lansmanı yapılan Hendrick`s cine bugunlerde cin çılgınlığı başlatan marka desek yanlış olmaz. Ardıç tohumunun yanı sıra gül, mürver çiçeği, salatalık, papatya ve potakal kabuğu gibi aromalar taşıyan Hendrick`s, dünyanın en çok satan single malt viskisi Glenfiddich`in de sahibi olan William Grants and Sons firmasına ait. Son yıllarda adını sıklıkla duymamızın bir nedeni de ardındaki bu dev firmanın gücü. 2012 yılında tam 110 yaşındayken ölen İskoçyanın en yaşlı kadını ünvanına sahip Janet Sheed Roberts firmanın kurucusu William Grant`ın torunu.”Hendrick`s” markasının Janetin gül bahçivanı Hendrick`ten esinlendiği ve isim annesi olduğu söyleniyor. Hendrick`s cinin yaratıcı başdamıtımcısı Lesley Gracey. Grants ın efasane başdamıtımcısı David Strewart`la çalışarak yarattığı Hendrick`s cini damıtmak için 1860 yılından kalma Bennet ve Carter-Head bakır imbikleri kullanılıyor.

İskoçyada bulunan Girvan, adı pek bilinmeyen bir damıtımevi ama firmanın lokomotifi olan Grants marka viskilerin tahıl viskileri de bu damıtımevinde üretiliyor. Hendrick`s cinin üretildiği “Gin Place” damıtımevi de Girvan sınırları içinde.

Sobieski Vodka

Votkanın ana vatanı olarak bilinen Polonya`nın ünlü votkası Sobieski, Galicia bölgesinin ünlü Dankowski çavdarlarından damıtılıyor ve karekterini bu hammedelerden alıyor. 1764 te kurulmasına rağmen en yeni teknolojilerle sürekli yenilenen Krakow`daki Polmos damıtımevinde, Avrupanın en yüksek imbiklerinden biri olan 36 metre yükseklikteki kolonda damıdıtılıyor ve bu sayede alkol iyice saflaştırılıyor. 17. yüzyılın Polonya krallarından Jan Sobieskinin adını taşıyan votka, dünyanın en çok satan ilk 10 votkası arasında. Sobieskinin marka yüzü de ünlü sinema oyuncusu Bruce Willis.

Beluga

Votkanın Anavatanı Rusyadan gelen “ultra premium” kategorideki Beluga, malt ve sibiryanın 300 metre derinlikte yer altı suları ile üç kere distile edilerek üretiliyor. Adını dünyanın enb değerli havyarını veren Beluga cinsi mersinbalığından alıyor. Rus votka sanatının bu üstün örneği, kristal berraklıktaki şişesi ve üzerindeki metal Beluga kabartmasıyla ideal bir hediyelik votka. Gold Line, bal mumuyla kaplı mantarını açabilmek için balmumu kıracak özel çekiciyle birlikte şık bir kutulu votka. Yine deri kutulu Beluga Allure ise serisinin en lüksü, Rusyanın Beluga Polo takımının onuruna sınırlı olarak üretilen özel bir rezerv.

Louis Roederer

1776 yılında kurulan Louis Roederer şampanya evi, Champagne bölgesinde kalan az sayıdaki aile işletmesinden biri. Yılda yaklaşık üç milyon şişe üretimi olan Louis Roederer`in Cristal markasının Rus çarlarına kadar uzanan hayli ilginç bir öyküsü var. 1876 yılında Rus Çarı II.Alexander`ın isteğiyle özel olarak çar için hazırlanan Cristal, çarın zehirlenme korkusu olduğu için, Baccarat Cristal firmasıyla yapılan çalışmayla döneme göre çok büyük bir yenilik olan şeffaf kristal bir şişeye komulmuştu. O tarihten itibaren “çarların şampanyası” olarak bilinen Cristal, Rusyada büyük bir başarı sağladı ve Rusya, firmanın bir numaralı pazarı haline geldi. Louis Rodererer bağları, Champagne bölgesinin üç klasik bölgesinde, toplamı 2.140 dönümü bulunuyor. Kalifornia ve Portekizde prestijli şarapevlerini satın alan firma, Fransa da da da Rhone ve Bordo da şatolar satın alarak değerli şarap markalarınıda bünyesine katıyor.

Henkell

Dünyaca ünlü köpüklü şarap Henkell`in hikayesi, Adam Henkell`in Bordeaux ve Burgonya`ya şarap yapımını öğrenmeye gitmesiyle başlar. 1832 yılında ülkesine döndüğünde şarap üretime girişiyor ve 1856 dan itibaren köpüren şarapta üretmeye başlıyor. Böylece Almanyanın en köklü köpüren şarap firmasınında ilk adımını atıyor. Henkell Trocken markasının yaratılması ise 1894 yılında gerçekleşiyor. Almayanın en çok satılan ve tanınan köklü şarabı dünyanın yaklaşık 100 ülkesinde her yıl 20 milyon şişe yudumlanıyor. Henkell`in bir özelliğide ana markası Trocken`in “Picollo” adlı 20 cl den 6 lt ye kadar değişen boylarda satışa sunulması.

Advocaat (Yumurta Likörü)

Brendi ve yumurta sarısı ile yapılan, sıvı krema kıvamında sarı renkli Hollanda likörüdür.

Amaretto 

Kayısı çekirdeğinden yapılan badem aromalı bir İtalyan likörüdür. İlk kez Saronno`da Como gölü yakınlarında 16. yüzyılda yapılmış, bugün ise ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir lezzet olarak büyük beğeni toplamaktadır. Ayrıca, uluslararası birçok klasik ve neo klasik kokteyllerde çarpıcı lezzet olarak kullanılmaktadır.

Archer`s Schnapps

Duru, billur renkli, şeftali aromalı ve hafif alkollü Kanada kökenli bir likördür.

Benedictine D.O.M

Normadiya`daki Fecamp Manastırı mensuplarından biri olan Dom Bernardo Vincelli, 1510 yılında bir gün manastıra yakın olan dağ başındaki küçük kulübesine gitti. Kulübenin bahçesinde kendi kendine yetişen 30 çeşit bitki ve çiçeği toplayarak bunlardan bir likör yaptı. Rüyaları gerçek olmuştu.

Günümüzde Benedictine likörü şişelerinin etiketlerindeki D.O.M ibaresi, Dom Vincelli`nin icat ettiği iksiri il yudumladığında söylediği, ¨Deo Optimo Maksimo¨ (Tanrıya şükürler olsun) cümlesini kullanmıştır.

Cider 

Elma suyunun mayalanması ile yapılan hafif alkollü bir elma şarabıdır. Köpüklü şarap olarakta piyasada görebilirsiniz hafif tatlı aromatik tadı vardır. İngiltere ve Fransa da yaygın olarak tüketilmektedir.

Galliano 

Adını bir İtalyan harp kahramını olan Binbaşı Guisseppe Galliano`dan alan çeşitli bitki ve baharatlarla aromalandırılmış bir İtalyan likörüdür. Milanoda üretilmektedir. Çok uzun ve sivri şişe dizaynıyla ünlü olan açık altın renkli bu likörün özel bir kokusu ve doyumsuz içimi vardır.

Grand Marnier 

Kanyak ve narenciye sınıfı meyvelerden yapılan bir fransız likörüdür. Dünya içki piyasasında bu likörden övgü ile söz edilir. Yapımında turunç, portakal, mandalina, limon, vanilya su ve kanyak kullanılır.

Altın renkli bu enfes likör iki tipte yapılır. ¨Cordon Rouge¨ ve Cordon Jaune¨ olarak. Bunlardan ikincisi daha düşük alkollü ve daha yumuşak içimlidir.

Pimm`s No:1

Cin bazlı kırmızı renkli bir ingiliz içkisi. Aslında altı değişik türde pimm`s vardır. Her biri özellikle sling türü kokteyllerin yapımında kullanılır. Pimm`s özel karışımları limonata ile hazırlanır ve limon salatalık dilimiyle servis edilir.

Pimm`s lerin yapıldığı ana içkiler sırasıyla şunlardır;

Pimm`s No 1 cup – Cin bazlı

Pimm`s No 2 – İskoç viskisi bazlı

Pimm`s No 3 – Konyak bazlı

Pimm`s No 4 – Rom bazlı

Pimm`s No 5 – Rye viski bazlı

Pimm`s No 6 – Votka bazlı

Pisang 

Olgun muzlarla ve çeşitli tropikal meyvelerle yapılan yeşil renkli bir hollanda likörüdür.

Safari 

Passion fruit, mango, papaya ve paw-paw gibi tropikal meyvelerden yapılan bir Hollanda likörüdür.

Jagermaister

Wolfenbüttel sirke üreticisinin lezzet mucidi ve oğlu Curt Mast‘ın bitki aromalı likörü için mükemmel tarifi bulması birkaç yıl aldı. Önce likör çok tatlıydı, sonra bir parça narenciye eksikti. Daha sonra, 1934’te nihayet hazırdı: 56 bitki, çiçek, kök ve meyveden yapılmış ve %35 hacim içeren. Curt Mast, alkolden tat veren bir bitkisel likör yaratmıştı. Hala eksik olan tek şey uygun bir isimdi. Curt Mast, çağdaşlarının çoğu gibi tutkulu bir avcı olduğu için, icadını avcılara adadı. “Jägermeister” adı, memleketi Wolfenbüttel kasabasında asırlık av geleneği ve Hubertus efsanesi nedeniyle iyi biliniyordu. Ama Curt Mast ismi sadece bir avcı olduğu için sevmedi. Aynı zamanda hedef kitlesine de hitap etti.

Curt Mast, kaliteli bitkisel likörü için dengeli, yüksek kaliteli bir şişenin önemli olduğunu hissetti. Sonunda seçtiği model, belirgin şekilde yeşil Jägermeister şişesi olacaktı.

İlk önce bir dizi olası şişe modelini bir kırılma testinden geçirdi. Curt Mast evinde, mutfağında, bir şişeyi birbiri ardına yüksekten ahşap zemine düşürdü. Cam rengi başlangıçta şeffaf olan dikdörtgen bir modelin özellikle sağlam olduğu kanıtlandı. Avlanma referansını güçlendirmek için şişe, avcı yeşili renginde üretildi. Olumlu bir yan etki: koyu yeşil cam çoğu UV ışınlarına karşı opaktır ve bu nedenle değerli bitkisel likörü korur.

Köşeli, yeşil şişenin üretimi, sıradan yuvarlak bir şişeye göre şekil vermek daha zor olduğu için bugün bile pahalı bir girişimdir. 1.500 santigrat derecenin üzerinde üretilir ve şişelenmeden önce sıkı bir görsel incelemeye tabi tutulur.

Uzun yıllar boyunca Jägermeister’in geyik kanı içerdiğine inanılıyordu – özellikle ABD’de popüler olan bir efsane. Bugüne kadar Jägermeister, 1934’teki orijinal gizli tarife göre yapılmıştır. Geyik kanı söylentisine gelince, gizemi çözebiliriz: Jägermeister, geyik kanından ziyade otlar, çiçekler ve kökler gibi 56 doğal içerik içerir.

Scotch Blue

Scotch Blue, Scotch Whisky’nin anavatanı olan İskoçya’nın tarihi başkenti Edinburgh’da bulunan Scotch Blue Distilling Company’den Harmanlanmış bir Scotch Whisky’dir.

Damıtma sanatı, 1494’ten beri İskoç mirasımızın bir parçası olmuştur. Scotch Blue, onurlu bir gelenekle gerçekten rafine bir tat sunan, seçkin ve yüksek kaliteli bir Harmanlanmış Scotch Viski’dir. Usta Karıştırıcımız, Scotch Blue Blended Scotch Whiskey’i kendi seçtiğimiz çeşitli yaşlardaki Single Grain ve Single Malt Scotch Whiskey fıçılarından ve gelenek gereği, ayrıca özenle seçilmiş diğer damıtma tesislerinden de ustalıkla üretmiştir. Altın Meydan olarak da bilinen Speyside, Spey nehri kıyısında yer alan bir bölgedir. Scotch Blue üretmek için Tahıl ve Malted Arpa’nın yalnızca en iyi malzemeleri seçilir, ardından New Spirit olarak bilinen hassas bir distilat oluşturmak için Doğal Yayla Kaynak Suyu ile kaynaştırılır. Bu daha sonra, yavaş yavaş olgunlaşacağı ve İskoçya çevresindeki bölgelerin lezzetlerini yakalayacağı İçki Fabrikalarında terbiyeli Meşe Fıçılarına doldurulacak.

Çeşitli İçki Fabrikalarındaki uzun olgunlaşma dönemi boyunca olduğu gibi, olgunlaşma başlamadan önce her fıçıdan New Spirit’i yorulmadan kontrol eden ve örnekleyen Scotch Whiskey endüstrisinde ömür boyu süren bir adanmışlık ve deneyimden elde edilen Master Blender’ın sanatsal becerilerini ve sorumluluğunu hafife alamayız. depolar.

Scotch Blue, dünyanın dört bir yanındaki seçici tüketicilerimiz için tutku ve zevk yaratmak için bugün bu eski gelenekleri onurlandırıyor. Bazıları İskoçya’nın belki de dünyanın en ünlü bölgesi olan Speyside’ın kalbinde yer alan, incelenmiş Scotch Blue İçki Fabrikalarından gelen en iyi Tahıl ve Malt Scotch Viskilerinin bir karışımı, bugün üretilen tüm Scotch Malt Viskilerinin neredeyse %60’ına ev sahipliği yapıyor. Gerçekten de Speyside, İskoçya’nın Kuzey Doğusunda küçük bir bölge olsa da, yaklaşık 50 harika içki fabrikasına ev sahipliği yaptığı için kesinlikle beğeni toplayabilir. Speyside ayrıca, dünya damıtma teknolojisinde ön saflarda yer almakla da takdir toplayabilir.

Scotch Blue, bu Single Malt’larla birlikte, İskoçya’nın Highlands ve Adaları’ndaki diğer Damıtma Tesislerinden özenle seçilmiş Single Malt’ları harmanında size sunar ve her biri uyumlu, yumuşak bir tat oluşturmak için bir araya gelir. Onaylı Scotch Blue Tek Tane Damıtımevi, Scotch Blue Distilling Company’nin en iyi uygulama değerlerinin bir parçasını oluşturan çevre dostu üretim özellikleriyle Scotch Whisky endüstrisinde mevcut olan en ileri teknolojiyi kullanır.

Kaliteyi sağlamak ve böylece dünyanın her yerindeki arkadaşlar arasında kurtarıcı olması için seçici tüketiciye seçkin bir Scotch Blue Blended Scotch Whisky sunmak için her zaman üretimin tüm yönleri üzerinde dikkatli ve özenli bir göz olduğundan emin oluyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir