Beden Dili

Standard

Beden dili nedir?

Vücut dili, vücudun duruşu, miminkler, göz hareketlerinden oluşan, zihinsel-fiziksel faaliyetlerle desteklenen bir iletişim şeklidir. Sözel olmayan bu iletişim şekli, kişilerin kendini ifade ederken ayrılaşmasına yarar, karakteristik bir özellik olarak sayılabilir.

Vücut dili neden önemli?

Bazen bir hareket, binlerce sözden çok daha etkileyicidir. İletişimde insanlar sadece sözleriyle değil aynı zamanda beden hareketleriyle de değerlendirilir. Vücut dilini etkin kullananların iletişim becerileri çok daha yüksektir. Vücut dilini etkin kullanan bir kişi, inandırıcı ve samimi bulunur. Vücut dili özellikle ilk karşılaşmalarda oldukça önemlidir. Kelimelerden daha etkili olan beden dili, söylenmek isteneni en direkt ve etkili iletmeye vesile olur.

Vücut dili öğeleri

Vücut dilini bakışlar, jest (duruş biçimi), mimikler (yüz hareketleri), ses tonlaması ve vurgular oluşturur. Vücut dilini açığa çıkartan nedenler arasında içgüdüler, heyecani stres gibi duygular yer alır. 

En Çok Yapılan 20 Beden Dili Hareketi ve Anlamları

1. Kolları Göğüs Hizasında Çapraz Tutmak

Kollarınız göğsünüzün üzerinden geçerek oturmak veya ayakta durmak neredeyse her zaman savunma beden dili olarak görülür. Bunu yaptığınızda, kapanır ve bağlantınız kesilir. Öfkeli veya inatçı görünebilirsiniz. Ayrıca, çapraz kolları olan bireyin, iletişim kurdukları diğer kişilerin görüşlerine veya eylemlerine katılmadığını da gösterebilir.

İlginç bir şekilde, çapraz kollar da güven önerebilir. Birisi gülümseyerek, geriye yaslanırken veya diğer rahatlık belirtileri gösterirken kollarını çaprazlarsa, muhtemelen savunmasız olmaktan ziyade durumu kontrol altında hissediyordur.

2. Gülümseme

Gülümsemeler, tam yüz ifadesine bağlı olarak farklı şeyler ifade edebilir. Mutlu gülümsemeler, utangaç gülümsemeler, sıcak gülümsemeler ve ironik gülümsemeler var.  Gerçek bir gülümsemede, ağız köşeleri açılır, gözler köşelerden daralır ve hafif kırışıklık oluşur. Samimiyetsiz gülümsemelergenellikle gözlerde bir değişikliğe neden olmaz ve rahatsızlığa tepki olarak gerçekleşebilirler.

3.Parmaklarınıza Dokunma

Parmaklarınıza dokunduğunuzda, sabırsız ve muhtemelen beklemek konusunda gergin göründüğünüzü ifade eden bir davranış sergilersiniz.

4. Başınızı Bir Tarafa Eğmek

Kafanızı yana yatırdığınızda, bu genellikle size söylenen bilgileri keskin bir şekilde dinlediğini veya neyin iletildiğiyle ilgilendiğiniz anlamına gelir. Ayrıca çok yoğun konsantre olduğunuz anlamına da gelebilir.

5. Parmak Uçlarını Bir Araya Getirmek

Parmak uçlarınızı bir arada tutmak ve avuç içlerinizi ayırmak, otorite ve kontrolünüz olduğunu size bildirir. Patronlar ve politikacılar bu hareketi sıklıkla sorumlu olduklarını göstermek için kullanırlar.

6. Kulağını Çekmek veya Dokunmak

İnsanlar genellikle bir karar vermeye çalışırken kulaklarından birinin loblarını çekerler ancak kararsız kalırlar. Bu hareket bir sonuca varılamadığını göstermektedir.

7. Göz Teması

Konuşmadan rahat hissetmelerini ve söylediklerinizi kabul etmelerini istiyorsanız, konuştuğunuz kişiyle göz teması kurmanız gerekir. Bilim adamları, bir yabancıysanız, çoğu insanın bir seferde yaklaşık 3.2 saniyelik göz temasıyla rahat olduğunu öne sürüyor. Arkadaş olduğunuzda, genellikle daha uzun süre göz teması kurmanın bir sakıncası yoktur.

8. Gözlerin Aşağı Bakması

Zemine veya yere bakmak, zayıf ve emin görünmemenizi sağlar. Orada tartışmanız gereken bir şey olmadığı sürece, gözlerinizi diğer kişinin yüzünün seviyesinde tutmanız gerekir. Göz temasını kestiğinizde, birkaç saniyede bir yaptığınız gibi, yana bakmayı deneyin.

9. Elinizi Yanağınıza Yerleştirme

Yanağınıza elinizle dokunduğunuzda, aldığınız bilgileri düşündüğünüzü ve dikkatlice değerlendirdiğinizi gösterirsiniz. Birinin onlarla konuşurken bunu yaptığını gördüğünüzde, genellikle söylediklerinizi düşünecek kadar ciddiye aldıklarını varsayabilirsiniz.

10. Burnunuza Dokunma

Burnunuzu ovaladığınızda veya dokunduğunuzda, bir inançsızlık veya ret sinyali olabilir veya dürüst görünmezsiniz. Açıklık ve dürüstlük gerektiren bir konuşmada yaparsanız, hedeflerinize ulaşmada sorun yaşarsınız. Ve başka birinin burnunu ovuşturduğunu görürseniz, size otomatik olarak söyledikleri her şeye inanmamaya dikkat etmeniz iyi bir işarettir.

11. Saç, Sakal veya Çene Okşama Hareketi

Biri saçını veya çenesini okşadığında derin düşünceyi iletir. Böyle bir hareket, genellikle bir kişi bir konu hakkında karar vermeye çalışırken istemeden kullanılır.

12. Elleri Ovuşturmak

Bu, bir kişinin ellerinin soğuk olduğunu gösterebilir. Aynı zamanda, bir bireyin bir şey için heyecanlandığını veya beklediğini bildirmenin bir yoludur.

13. Elini ağzına götürme veya Tırnak Yemek

Elini ağzına götürme veya Tırnak ısırma, stres, sinirlilik veya güvensizliği gösterebilecek bir alışkanlık türüdür. Çoğu zaman insanlar farkında olmadan tırnaklarını ısırırlar.

14. Mesafe

Bir insanın sizinle konuşurken koruduğu fiziksel mesafe derecesi, bazen ruh hali veya sizin için duyguları hakkında ipuçları verebilir. Birçok kişinin kendileri ve diğerleri arasında, özellikle de iyi tanımadıkları insanlar arasında daha fazla mesafe tutmayı tercih ettiğini unutmayın. Öte yandan, bazı insanlar daha az kişisel alana alışık olabilirler. Çok yakın durabilirler veya oturabilirler çünkü etkileşimleri böyle olur.

15. Kaşları kaldırmak

Kişinin şaşkın olduğu anlamına gelir. Ayrıca bazen onaylanmama anlamına da gelebilir. Bu duruma bağlıdır. Birisi kaşlarını kaldırdıysa, kişinin bir cevap beklediği anlamına da gelebilir.

16. Eliniziz çene altına götürmek

Eğer bir toplantı, eğitimde veya bir ortamda eliniz çenenizin altında süzülmüş bir şekilde oturuyorsanız bu sizin o ortamdan sıkılmış olduğunuz anlamına gelir.

17. Elleri arkada birleştirmek

Ellerinizi arkada birleştirmeniz sizi sinirli ya da kaygılı gösterir. Birçok kişi için bu hareket oldukça rahat olarak değerlendirilebilir ancak başkalarını size karşı temkinli kılar ve rahatsız eder.

18. Biriyle konuşurken saate bakmak

Beden dili ile saygısızlık nasıl yapılır diye sorsanız işte bu saygısızlığın, sabırsızlığın ve şişmiş egonun açık sinyalleridir. O insanla konuşmaktan daha iyi işleriniz olduğunu ve onları bırakmayı merakla beklediğinizi gösteren bir mesaj gönderir. Ama bunu yapmayın. Vücut dilinizi daha yararlı işler için kullanın.

19. Kendinizi diğerlerinden başka tarafa çevirmek

Sandalyede dönmek bir vücut dili olmayabilir belki ama konuşmaya doğru yönelmemek sizin konuşan insanla alakanızın olmadığını, ilgisiz olduğunuzu, rahatsızlık duyduğunuzu ve hatta ona güvenmediğinizi bile gösterebilir. Karşınızdaki manyaksa beden dili ile subliminal mesaj bile gönderebilirsiniz.

Beden dili ile onu dinlediğinizi göstermek için konuşan insana doğru yönelmeye çalışın ve başınızı onları dinlerken hafifçe eğin. Bu beden dili hareketi konuşan insana tam odağınızı ve dikkatinizi verdiğinizi gösterir.

20. Ses tonunuzdaki değişiklik

Siz farkında olmasanız da ses tonunuzdaki değişiklik konuyla ilgilendiğinizi belli ediyor. Kadınların sesleri ilgilendikleri bir konuyla ilgili konuşurken daha cıvıl cıvıl olurken, erkeklerinkini ise neredeyse bir oktav daha kalınlaşıyor ve ses tonunuz karşı tarafa olan sakinlik veya sinirlilik anlarınızı veya heycanınızıda yansızmanızı sağlar o yüzden kotrollü olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir