Moleküler Gastronomi Nedir?

Standard

Moleküler Gastronomi Nedir ?

Moleküler gastronomi nedir diye soracak olursanız ufak bir açıklamayla başlayalım. Aslında kendisini yakından tanıyorsunuz. Bazı internet sitelerinde videolarına denk gelmişsinizdir. Örneğin : Mutfakta yemeklerin üzerinden köpüler çıkması , herhangi bir sosun yemeğinizin yanında havyar şeklinde gelmesi veya bir içeceğin ağızda patlayan baloncuklar şeklinde servis edilmesi gibi.
– Havyar seklinde hazırlanmış moleküler kokteyl
– Ağızda patlayan ufak top şeklinde moleküler mojito

Moleküler gastronomi, yemeklerin veya içeceklerin hazırlanırken yaşadığı fiziksel ve kimyasal süreci takip eden bilim dalı diyebiliriz. Ayrıca bununla kalmaz, alternatif malzemelerle yepyeni bir dünya oluşturmayı da hedefler. Moleküler gastronomi yeme ve içme biliminin en modern halidir.

İşin en güzel tarafı hayatını bu mesleğe adamış şeflerin ve Moleküler & mixoloji Barmenlerinin olması ve bu yiyecekleri, içecekleri farklı konseptlerde ve sunumlarda özel restoranlarda ve barlarda yiyebilmeniz ve içebilmenizdir.. Çünkü normal bir yiyecek ve içecek değildir, o yiyeceğin ve içeceğin hazırlanma sürecinden ve malzemelerinden çok farklı şeyleri içinde barındırır.

Moleküler gastronomi, ilk kez 1988 yılında Oxford’lu fizikçi Nicholas Kurti tarafından tanımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir