Moleküler Miksoloji Nedir?

Standard

Moleküler Miksoloji Nedir?

Bu nispeten yeni eğilimle tanışmayanlar için, moleküler mixoloji, birçoğunun bir çubuktan ziyade bir bilim dersiyle daha fazla ilişkilendirebileceği bir dizi süreç ve tekniktir. Bunlar, bir içeceğin lezzetini veya hissini arttırmak veya hatta kolayca unutulmaması gereken büyük bir görsel etki yaratmak için tasarlanmış blowtorches, sıvı azot, köpükler ve sislerin kullanımını içerebilir. Birçoğu için, moleküler mixoloji barmenliğinin performans elemanına pek çok kişinin hoşuna gidebilirken, diğerleri için içecek yapma işlemlerinin iç işleyişine bir bakış açısı sunabilir.

Moleküler miksolojiyi kısaca tanımlamak gerekirse hazırladığımız içeceklerin sıvı azot, kuru buz, smoke gun, sifon gibi ekipmanlarla ve bazı kimyasallarla (agaragar, aljinat, v.b) kullanarak (kimyasıyla oynayarak) şekillerini değiştirmek, katılaştırmak, aromalandırmak, görsel bir şölen ve sanat yaratarak hazırlanan yiyecek veya içeklere denir.

Moleküler Kokteyller Nasıl Ortaya Çıktı?

Moleküler mixoloji, mutfakta kullanılan benzer bilimsel etkileri ve moleküler gastronomi teriminin bir türevidir ve 1988’de icat edilen bir terimdir. Ancak taksonomi bir yana, yanan Mavi Blazer’in mucidi olarak, barmenliğin vaftiz babası olduğu söylenebilir.

Jerry Thomas, on dokuzuncu yüzyılda orijinal moleküler miksologdu. Thomas kesinlikle zamanının ilerisinde bir adamdı ve bu arada daha fazla alevli ve donmuş etkiler olsa da, çoğunlukla bu barmenlik alanında herhangi bir gerçek gelişmenin gerçekleşmesi tam bir yüzyıl sürdü. Neyse ki, son yirmi yıl, barın arkasındaki hileleri ve karışımları birleştirmede şaşırtıcı bir ilerlemeye tanık oldu ve hızlı ilerleyen teknoloji ile daha fazlası gelecek gibi görünüyor.

Mixolog Nedir ? : Karışımları hazırlayan kişi denir. Mixologlar Barmenlere göre daha standarların dışında tatlar yaratırlar. İçki kimyalarına, tatlarına ve uyumlarına hakim ve bilgili olmalıdırlar.Mixologlar genellikle kokteyl barlarında çalışırlar.

Moleküler gastronominin ve Moleküler Mixolojinin ne demek olduğunu öğrendik fakat daha öğrenmemiz gereken kocaman bir dünya var.

 

Moleküler köpük yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir