ROM – RUM

Page

ROM – RUM

Dilimizde de rom olarak bilinen, uluslararası alanda İngilizce ¨rum¨ (İspanyolca ron, Fransızca rhum) olarak söylenen, şeker kamışından yapılan bir içkidir.

Dünyanın birçok yerinde şeker üretimi için yetiştirilen şeker kamışı sıkılıp şekerli suyu alındıktan sonra geride kalan melas tekrar sulandırılarak sıkılır. Elde edilen bu şekerli sıvının fermantasyonu yani mayalanma işlemi gerçekleştikten sonra bazen ¨pot still¨ bazen de ¨patent still¨ kullanılarak damıtılır.

Romun tarihi Kristof Kolomb´un Karayip adalarına şekerkamışı yetiştiriciliğini götürmesiyle başlar. Bu bitkinin üretiminde çalıştırılmak için Afrika´dan götürülen kölelerin içki ihtiyacını karşılamak için bu bitkinin melasından elde edilen ham alkol daha sonra Amerikalıların da hoşuna gitmeye başlar.

Adını şekerin latincesi olan ¨Saccharum¨ dan aldığı kabul edenler olduğu gibi gürültücü, homurdanan manasına gelen ¨rumbustion¨ veya ¨rumbullion¨ kelimelerinden gelebileceğini iddia edenlerde vardır.

Rom, Karayip adaları başta olmak üzere Güney Amerika ülkelerinin çoğunda yapılmaktadır. Başlıca iki stilde imal edilirler: Dark rum ve Light rum . Koyu renkli olan  ¨dark rum¨ daha ağır yapılı ve aromatikken renksiz olan ¨ligth rum¨ hem yapı itibariyle hem de aroma itibariyle çok daha hafiftir. Bu iki ana stilin dışında bunlara az veya çok yakın başka stillerde olur. Koyu renk olanları genellikle meşe fıçılarda üç veya daha çok yıl dinlendirilir. Açık renkli olanları ise pek yıllandırılmaz.

Romun, yapıldığı memleketlere göre kendine özgü hususiyetleri vardır. Koyu renkli olanlarının mayalanma süresi daha uzun tutularak şeker kamışından daha çok daha çabuk bir şekilde mayalandırılarak hemen damıtılır. Dolayısıyla yapı itibariyle çok daha hafif ve hatta bazıları neredeyse votkayla yakın bir şekilde nötrdür.

Romların koyu renk veya açık renk olarak renklendirilmesinde  karamel (şeker yanığı) kullanılır. Yukarıdaki romlar üretildiği ülkelere göre ayrı özellikler taşır, demiştik. Mesela Jameika´da yapılanlar koyu renkli ve daha ağır yapılı iken Puerto Rico´da yapılanlar genellikle açık renkli veya renksiz hafif yapılıdır.

Bacardi bu ikincisine tipik örnek bir markadır. ¨Dry Cane¨ beyaz, Captain Morgan, Lamb´s Navy önde gelen koyu renkli Rom markalarıdır.

 

 

ROMLARIN SERVİSİ

Romlar daha ziyade çeşitli meşrubatlarla birlikte karıştırılarak içilirler. Kola en popüler meşrubatlardan biridir rom için. Ayrıca çeşitli kokteyllerin taban içkisi olarak kullanılır. Soğuk algınlığından korunmak için romun en uygun içki olduğu söylenmektedir.