VODKA

Page

VOTKA – VODKA 

Votkanın esas memleketi Polonya ile Rusya´dır. Her ne kadar bu iki ülke ilk votka sende değil bende yapıldı diye birbirleriyle çekişseler de, votkanın ne olduğunu ve nasıl yapıldığını tanımak yeterli olacaktır bize.

Votka batı dillerinde ¨vodka¨ olarak yazılır. Bu kelime Rusça ¨Zhiznennia voda¨ sözcüğünden gelmektedir. Hayat suyu anlamına gelir. Bu sözcük lakap olarak ¨Vodka¨ ya dönüşerek bu tür içkilere bir ad olarak yerleşmiştir. Vodka, ¨birazcık su¨ demektir. Rusçada.

Slav memleketlerinde votka, bizim bildiğimiz renksiz nötr alkol olarak bilinmez sadece. Onlara göre yüksek ispirtolu birçok içki votkadır. İster tahıllardan, ister patatesten ister üzümden, hangi birkilerden yapılırsa yapılsın, o içki votkadır bu insanlara göre. Ayrıca Rusya ve Polonya´da votka bizim bildiğimiz beyaz alkol formunda da değildir. Birçok meyvelerle çeşnilendirilmiş olanlarıda vardır. Batının bildiği manada votka, her türlü yapıldığı koku ve bitkinin bütün özelliklerinden arındırılmış saf bir alkoldür.

Votka, saf bir özelliğe sahip oluncaya kadar yeniden damıtılarak ve ayrıca ince kum süzgeçlerden geçirilerek arındırılır. Bir çok firma süzme işinde meşe kömürü kullanılmaktadır.

Votka, daha ziyade ¨Bloody Mary¨ ¨Screwdrive¨ gibi kokteyllerle batıda meşhurlaşmıştır.

Votka bilhassa kuzey Avrupa ülkeleriyle, İngiltere ve Amerika başta olmak üzere Dünyanın her tarafında üretilmektedir. Polonya ve Rusya´yı tekrarlamaya gerek yoktur herhalde. Çünkü, bu insanların günlük içkisidir.

Polonyalılar votkayı genellikle çavdardan imal ederler. Diğer ülkeler çok çeşitli bitkiler kullanırlar ve daha çok şeker kamışı melası en büyük ham maddesidir bu içkinin. Her ne kadar tahıllardan yapılan votkanın daha iyi cins olduğunu iddia edilirse de kaliteli bir imalatta neden yapılırsa yapılsın bir fark olmamaktadır.

Votka imal edildikten sonra hemen şişelenerek pazarlanır. Yıllandırma dinlendirme bu içki için söz konusu değildir. Smirnoff, Popov, Finlandia v.b ünlü votka markalarıdır.

Bizim bildiğimiz nötr vodkanın yanısıra çeşitli meyvelerle çeşnilendirilmiş, çeşitli baharatlı bitkilerle aromalandırılmış, renklendirilmiş votka türleride vardır. Vişneli votka, popüler bir çeşittir.

Bilhassa Polanya´da yapılan ¨Zubrowka¨ votka türü çok ünlüdür. Bu son sözünü ettiğimiz votka şişelerinin içerisinde bizon öküzünün çok sevdiği söylenen bir cins çimen sapından da birer adet koyarak şişelenmektedir. Elbette çimenin yeşil rengi alkole karışacağından  bu tür yeşilimtrak bir renk taşırlar ve reyihaları da çimenimsidir.

ZUBROWKA

 

VOTKA SERVİSİ

Votka herhangi bir meşrubat, meyve suyu gibi içecekle karıştırılmadıkça çok soğuk ve sade içilir. Ruslar votkayı yemeklerin yanında soğuk ve sade içerler. Buz kullanmaktan ziyade şişeler daima  soğuk yerde veya dolaplarda tutulur. Bu içki havyarın bir tamamlayıcısıdır.